
SAMSUNG Laptop Battery R418 BLACK, 11.1V 6 Cells 4400mAh Compatible
Estimated Date of Dispatch by Mon May 18 2026
₹1,416
Ex Tax: ₹1,200
Free Shipping
GST Invoice
- Stock: 10
- Model: SAMSUNG R418 BLACK
- SKU: 118IN13D1WZ
- XSIN: 118IN13D1WZ
- Condition: New

7 Days Easy Return
100% Payment Protection. Return is applicable in case item is damaged faulty or different from description. Know More Get GST Invoice and Save up to 18% on Business Purchases
Credit Card/Debit Card EMI Available
Sponsored

SOLD BY
Lappyshop
Product Quality
(0/5)
Delivery & Packaging
(0/5)
Service Support
(0/5)
Value
(0/5)
Price
(0/5)
Total Products 331

| General | |
| Condition | NEW |
| Warranty | 12 months |
| Laptop Battery | |
| Brand | Lappypower/lapcare/procare |
| Compatible Battery Part No | AA-PB9NC6B AA-PB9NS6B AA-PB9NC6W AA-PB9NC5B AA-PL9NC2B AA-PL9NC6W AA-PB9NC6W/E |
| Compatible Laptop Model | SAMSUNG NP R418, NP R420, NP R425, NP R428, NP R429, NP R430, NP R431, NP R458, NP R460, NP R462, NP R463, NP R463H, NP R464, NP R465, NP R465H, NP R466, NP R467, NP R468, NP R468H, NP R469, NP R470, NP R470H, NP R478, NP R480, NP R50, NP R507, NP R517, NP R518, NP R518H, NP R519, NP R520, NP R520H, NP R522, NP R522H, NP R525, NP R580, NP R59, NP R620, NP R718, NP R720, NP R780, NP RC720, NP RF410, NP RF510, NP RV409e, NP RV509, NP R505, NP R470H, NP R468H, NP R465H, NP R463H. |
| Rating | 4400mAh |
| Voltage | 11.1V |
| Cell | 6 |
| Warranty Summary | |
| Covered in Warranty | Defective Product Only |
| Not Covered in Warranty | Product is misused, tampered, physical damage or burnt, water damage, use of chemicals & soldered or altered in any way. |
| Warranty Service Type | Replacement |
SAMSUNG Laptop Battery R418 BLACK, 11.1V 6 Cells 4400mAh Compatible









