Power One CPD250-4530G 3.3V 40A Diode Laser DC-DC 250w Power Supply (New - Box Opened)
Estimated Date of Dispatch by Thu May 21 2026
Free Shipping
GST Invoice
- Stock: 1
- Model: Power One CPD250-4530G
- SKU: 95INWMO17L
- XSIN: 95INWMO17L
- Condition: Seller Refurbished
SOLD BY
DELHIIT
Total Products 193
| General | |
| Warranty | 30 days |
| Part Number | Power One CPD250-4530G |
| Compatibility | Power One CPD250-4530G |
| Power Supply | |
| Power Supply Capacity | 250W |
Product Technical Specifications
| EU RoHS | Compliant with Exemption |
| Part Status | Active |
| HTS | 8504.40.95.30 |
| SVHC | Yes |
| SVHC Exceeds Threshold | Yes |
| Type | Step Down |
| Isolation | Isolated |
| Number of Outputs | 4 |
| Minimum Input Voltage (V) | 36 |
| Typical Input Voltage (V) | 48 |
| Maximum Input Voltage (V) | 75 |
| Output Voltage (V) | 3.3|5|12|-12 |
| Output Power (W) | 250(Typ) |
| Minimum Isolation Voltage | 1500VDC |
| Input/Output Type | DC/DC |
| Switching Frequency (kHz) | 135(Typ) |
| Switching Regulator | Yes |
| Load Regulation | 30mV|-380mV(Typ)|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV|10mV |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 50 |
| Product Weight (g) | 800 |
| Output Type | Fixed |
| Pin Count | 47 |
| Mounting | Rack |
| Package Height | 40.6 |
| Package Length | 128.7 |
| Package Width | 171.94 |
| PCB changed | 47 |
Excellent cosmetic condition / Box opened
Guaranteed to be working perfectly.
30 day warranty support.
Tags:
Power One
, CPD250-4530G
, 3.3V
, 40A