FS IEC320 C14 to IEC320 C15 14AWG 250V/15A Server Power Cable 6ft 1.8m PC14C15-15ABK-6
Estimated Date of Dispatch by Fri May 15 2026 Order Before 3PM
  • Stock: 2
  • Model: PC14C15-15ABK-6
  • SKU: 119INIBSHUR
  • MPN: PC14C15-15ABK-6
  • XSIN: 119INIBSHUR
  • Condition: New
7 Days Easy Return
Get GST Invoice and Save up to 18% on Business Purchases
Warranty1 Year , 15 Day Return Window
Part NumberPC14C15-15ABK-6
ModelPC14C15-15ABK-6
CompatibilityAll
FS IEC320 C14 to IEC320 C15 14AWG 250V/15A Server Power Cable 6ft 1.8m
Part No: PC14C15-15ABK-6
Product Details
MaleIEC60320 C14FemaleIEC60320 C15
Length6ft (1.8m)ColorBlack
Gauge14AWGCable Outer Diameter9.5 ± 0.2mm
Voltage Compability100-250VACMaximum Input Amps15A
Conductor MaterialOxygen-free CopperNumber of Conductors3 Wire, Black, White and Green (NACC)
JacketSJT (PVC material)Jacket Temp. Rating105°C