FS IEC320 C14 to IEC320 C13 14AWG 250V/15A Power Cable 2ft 0.6m PC14C13-15ABK-2
Estimated Date of Dispatch by Thu May 14 2026 Order Before 3PM
Free Shipping
GST Invoice
- Stock: 2
- Model: PC14C13-15ABK-2
- SKU: 119INFS4TV8
- MPN: PC14C13-15ABK-2
- XSIN: 119INFS4TV8
- Condition: New
7 Days Easy Return
Credit Card/Debit Card EMI Available
This product has a minimum quantity of 2
Sponsored
SOLD BY
parts-spares
| General | |
| Warranty | 1 Year , 15 Day Return Window |
| Part Number | PC14C13-15ABK-2 |
| Model | PC14C13-15ABK-2 |
| Compatibility | All |
FS IEC320 C14 to IEC320 C13 14AWG 250V/15A Power Cable 2ft 0.6m
Part No: PC14C13-15ABK-2
Product Details
| Male | IEC60320 C14 | Female | IEC60320 C13 |
| Length | 2ft (0.6m) | Color | Black |
| Gauge | 14AWG | Cable Outer Diameter | 9.5 ± 0.2mm |
| Voltage Compability | 100-250VAC | Maximum Input Amps | 15A |
| Jacket | SJT (PVC material) | Jacket Temp. Rating | 105°C |