FS IEC320 C14 to IEC320 C13 14AWG 250V/15A Power Cable 2ft 0.6m PC14C13-15ABK-2
Estimated Date of Dispatch by Thu May 14 2026 Order Before 3PM
Free Shipping
GST Invoice
  • Stock: 2
  • Model: PC14C13-15ABK-2
  • SKU: 119INFS4TV8
  • MPN: PC14C13-15ABK-2
  • XSIN: 119INFS4TV8
  • Condition: New
7 Days Easy Return
Get GST Invoice and Save up to 18% on Business Purchases
Credit Card/Debit Card EMI Available
This product has a minimum quantity of 2
xfurbish seller
SOLD BY
parts-spares
General
Warranty1 Year , 15 Day Return Window
Part NumberPC14C13-15ABK-2
ModelPC14C13-15ABK-2
CompatibilityAll
FS IEC320 C14 to IEC320 C13 14AWG 250V/15A Power Cable 2ft 0.6m
Part No: PC14C13-15ABK-2
Product Details
MaleIEC60320 C14FemaleIEC60320 C13
Length2ft (0.6m)ColorBlack
Gauge14AWGCable Outer Diameter9.5 ± 0.2mm
Voltage Compability100-250VACMaximum Input Amps15A
Conductor MaterialOxygen-free CopperNumber of Conductors3 Wire, Black, White and Green (NACC)
JacketSJT (PVC material)Jacket Temp. Rating105°C